Předražená tráva a marketingová bublina? 5 mýtů o chlorelle, ječmenu a spirulině

Mýtus 1: Zelené potraviny nemají vědecky potvrzený efekt

Možná už jste někdy zaslechli, že zelené potraviny, jako mladý ječmen, chlorella nebo spirulina jsou jen marketingem nafouknutá bublina bez výraznějších efektů na naše zdraví.

Není tomu tak. Vědecké studie dokládají desítky pozitivních účinků podávání zelených potravin – při pokusech s potkany ulevily třeba těm trpícím rakovinou nebo inzulinovou rezistencí.

5 mýtů o chlorelle, ječmenu a spirulině

Konkrétně pak chlorella má dle studií prokazatelně protizánětlivé účinky, dokáže snížit krevní tlak a je silným antioxidantem. Spirulina může zase prokazatelně pomoci v prevenci nemocí očí, podporuje imunitní systém a dokáže chránit organismus před alergickou reakcí nebo nádorovým onemocněním.



Mýtus 2: Je jedno, když zelené potraviny nejsou bio 

Zelené potraviny, jako chlorella, mladý ječmen nebo spirulina, jsou samy o sobě tak silný koktejl vitamínů a antioxidantů, že je jedno, zda ho konzumujeme v bio kvalitě. Pravda nebo lež?

Zelenými potravinami z neověřených zdrojů a bez bio certifikátu ve skutečnosti riskujeme, že kromě prospěšných vitamínů, minerálů a enzymů do sebe možná nechtěně vpravujeme také dávku pesticidů, insekticidů a herbicidů, které můžou našemu zdraví škodit.

Zkontrolujte také, zda jsou zelené tablety či prášek připraveny v opravdové raw kvalitě. Jen tak máte jistotu, že byly zachovány živé enzymy, které dokážou aktivovat a podporovat trávicí systém a zdravou střevní mikroflóru.

Allnature chlorella BIOAllnature Mladý ječmenAllnature Spirulina prášek

 


Mýtus 3: Chlorella a spol. jsou skvělým zdrojem bílkovin

Zelené potraviny obsahují horu prospěšných látek, mezi nimi i kvalitních aminokyselin. Třeba 100 gramů prášku chlorelly obsahuje celých 60 % bílkovin, spirulina dokonce 70 %.

 

Jenže – při množství, v jakém zelené tablety nebo šťávu běžně konzumujeme, do sebe dostaneme sotva pár gramů denně. Doporučená denní dávka bílkovin se pohybuje kolem 0,8 g na kilogram tělesné váhy denně. To znamená, že 60kilový člověk by měl optimálně sníst kolem 48 gramů bílkovin za den. 

Výhodou zelených superpotravin není jejich obsah bílkovin, ale koncentrovaný mix mikroživin a enzymů. Jsou vitamínovou a minerální bombou bez umělého zpracování v co nejpřirozenější formě.

Kdo má v dnešní uspěchané době každý den čas připravovat čerstvá zelená smoothie a sníst denně půl kila listových salátů? Zelené potraviny nejsou plnohodnotným jídlem, ale jsou jeho skvělým živým doplňkem, který je stále po ruce.


Mýtus 4: Zelené potraviny nesmí děti a těhotné ženy

Není tomu tak. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zelené potraviny i dětem bez jakéhokoliv rizika.

Také těhotné a kojící ženy mohou jíst zelené superpotraviny v běžném doporučeném dávkování zcela bez obav.

 


Mýtus 5: Spirulina obsahuje dostatek B12 pro vegany

Spirulina je sladkovodní řasa, pradávný jednobuněčný organismus, který žije na Zemi přes 3,5 miliardy let. Její prospěšné účinky využívali už staří Aztékové, Mayové, ale i původní obyvatele Afriky a Asie.

Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamin C, vitamin D, vitamin A a vitamin E, také minerály, stopové minerály, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy, stejně jako významné množství chlorofylu a dalších prospěšných barviv, jako je například málo známý fykocyanin. Kromě imunity spirulina významně podporuje třeba hojení ran a je skvělá i na pleť. 

V současné době ale vědecké studie stojí za tím, že spirulina neobsahuje žádné významné množství vitamínu B12, který doplnil denní potřebnou dávku lidem na veganské stravě.