Koukáte večer rádi do displeje nebo pracujete na počítači? Vystavujete se modrému světlu, které blokuje tvorbu melatoninu – hormonu spánku. Odpírat si kvůli tomu oblíbený seriál před spaním ale nemusíte: vyzkoušejte červené brýle na počítač, které modré světlo blokují.
Proč modré světlo večer škodí?
Bílé denní světlo přirozeně obsahuje různě barevné vlnové délky: od fialové přes modrou, zelenou, žlutou a oranžovou až k červené.
Večer, když se stmívá, naše tělo začne reagovat na absenci modré složky světla a vyrábět hormon melatonin, který nás „ukládá“ ke spánku. Pokud modré světlo očím i po setmění uměle dodáváme, mozek je zmatený a přípravu spánkového hormonu melatoninu odkládá.
Melatonin – mocnější, než jsme si mysleli
Melatonin pomáhá řídit náš cirkadiánní rytmus, tedy biologické hodiny, které reflektují střídání dne a noci a hlídají kvalitu spánku. Nedostatek melatoninu oddaluje čas usnutí a spánek je mělčí a méně „výživný“.
V posledních letech vědci přicházejí na další klíčové role melatoninu v organismu: melatonin ovlivňuje kromě spánku i náš krevní oběh, tlak, hormonální rovnováhu i celý metabolismus a proces stárnutí. Dlouhodobý nedostatek melatoninu může vést ke zhoršení imunity, některé průzkumy dokonce varují před zvýšeným rizikem rakoviny.
Ani oranžový filtr to nespasí
Chcete lépe spát? Dvě až tři hodiny před spánkem se modrému světlu vyhýbejte. Vyměňte bílé LED žárovky v místnostech za ty s teplými barvami (2800–3300 K). Na smartphone i počítač si aktivujte aplikace, které modré světlo po setmění automaticky ztlumí – skvělý je třeba f.lux.
Málokdo tuší, že i když náš displej večer poctivě zoranžoví, i tak stále propouští určitou hladinu modrého a zeleného světla, které může zdravou tvorbu hormonu spánku nabourat.
Nechcete-li se vzdát oblíbeného seriálu nebo potřebujete večer něco dodělat u monitoru, oblafněte své oči červenými brýlemi na počítač, lifehackingovým hitem posledních let.
My vám pomůžeme vybrat ty pravé.
ČERVENÉ BRÝLE: PRO 100% VEČERNÍ OCHRANU
Nejúčinnější brýle proti modrému světlu a ideální volbou pro večerní práci na počítači či noční seriálové maratony jsou ty sytě červené až vínové.
Sáhněte třeba po ochranných červených brýlích JSP Swiss One Coverlite. Díky hornímu krytí 100% chrání vaše oči před průnikem modrého světla do sítnice, a tak prospívají přirozené tvorbě melatoninu. Blokují také 99,99% UV záření, unosíte je i ven jako brýle proti slunci.
ORANŽOVÉ BRÝLE: DOMŮ I NA NÁKUPY
Oranžové brýle stejně jako ty červené dokonale blokují modré světlo. Zároveň propouštějí i 60 % zeleného světla, a tím lépe vykreslí obraz a zlepšují celkovou orientaci v prostoru.
Pokud trávíte večer čas v bíle osvětlených interiérech – doma, v kanceláři či třeba v obchodním centru, vyzkoušejte právě oranžové brýle. Třeba značka Mito Light vyrábí odolné designové kousky, které perfektně sedí na nose.
PRŮHLEDNÉ BRÝLE: DO KANCELÁŘE I PROTI BOLESTEM HLAVY
Čiré brýle na počítač filtrují modré světlo jen částečně, skvěle se hodí jako denní ochrana před přemírou světla z monitorů a zářivek – třeba v silně osvětlené kanceláři. Některým uživatelům průhledné brýle dokonce pomohly od bolestí hlavy způsobené ostrým světlem zářivek.
Na trhu najdete mnoho značek a typů. Třeba průhledné brýle proti modrému světlu Barner blokují 100 % modrého světla pod 410nm (zářivky) a 45 % modrého světla ve spektru 410nm–450nm (monitory). Vybrat si u značky Barner můžete ze dvou základních barev (Bright Sky a Coconut Milk) a mnoha modelů, k dostání je i velikost pro děti.
Další značka průhledných brýlí na počítač Meller garantuje krytí 30 % modrého světla a potěší trendy vzhledem.