Žádné řeči okolo: chrápání otravuje život chrápajícím i jejich partnerům. Trápí-li vás chrápání dlouhodobě, je tu 5 ověřených cest, jak protivný „zvuk spícího medvěda“ mírnit či se ho zbavit nadobro.
Proč chrápeme?
Jsou-li při spánku tkáně v hrdle příliš uvolněné, procházející vzduch je rozvibruje a rozkmitá. Vzduch pak také hůře přechází přes hrtanovou příklopku do průdušnice - tím vzniká ono nepříjemně hlasité chrápání.
Chrápat můžeme nárazově - třeba při rýmě a nachlazení - ale také chronicky. To už může indikovat i nějaký skrytý zdravotní problém. Dlouhodobé chrápání nepodceňujte a konzultujte se svým lékařem.
Než se vrhnete do lékařských řešení či dokonce operací, vaše první kroky k životu bez chrápání by měly být neinvazivní.
Vybrali jsme pro vás 5 ověřených triků, jak chrápání zmírnit přírodní cestou:
1. Uvolněte nos
Nosní klip Airmax umožňuje snazší dýchání nosem. Poznáte to lépe proudícím vzduchem skrze nos. Klip zlepšuje dýchání během spánku a může zmírnit projevy chrápání. Lze ho použít i pro lepší cirkulaci vzduchu během cvičení. V balení najdete rovnou dvě velikosti klipů (S a M).
2. Nasprejujte krk a inhalujte éterické oleje
Skvělou vychytávkou, pomocí níž lze neinvazivně chrápání zmírnit nebo mu úplně zamezit, je přírodní sprej proti chrápání Adenol.
Jak Adenol funguje? Hlavní složkou jsou sójový lecitin a přírodní oleje, které po nastříkání do úst a hrdla silně prokrvují a napínají tkáně, čímž zabraňují vzniku vibrací. Sójový lecitin navíc sliznice pokrývá tenkou vrstvou a zvlhčuje, takže vzduch prochází hladčeji.
Adenol účinkuje dlouhodobě, má příjemnou chuť a díky přírodnímu složení se nemusíte bát nežádoucích vedlejších účinků jako u jiných preparátů.
Kapky Adenol jsou stejně jako sprej čistě přírodního složení. Kouzelnou esenci tvoří 15 éterických olejů ve speciálním poměru, které vám pomohou zbavit se chrápání.
Na rozdíl od spreje se kapky Adenol neužívají vnitřně, ale inhalují - třeba pomocí kapesníku.
TIP: Kapky můžete pro zintenzivnění a prodloužení účinku nakapat také na polštář nebo na límec od pyžama.
3. Zabojujte bylinkami
Zhasněte večer světla o něco dříve a poseďte místo mobilu s šálkem kvalitního bylinného čaje proti chrápání. Uvolníte tkáně i svou hlavu.
A jaké bylinky proti chrápání zvolit? Sílu máty, dobromyslu nebo ostropestřce znaly už naše prabáby. Speciální čaje nebo bylinné kapsle proti chrápání dodává třeba kvalitní značka Allnature.
4. Zašpuntujte se aneb štěstí přeje připraveným
Tenké stěny v hotelu, hluk z ulice - nebo chrápající partner, na kterého ani láskyplné mlaskání nezabírá... Neklidnou noc plnou rušivých zvuků zažil asi každý.
Do trvalé cestovatelské výbavy si proto přidejte třeba speciální špunty do uší proti chrápání Snore Blockers od Mack's, které okolní hluk odstíní. Jemná pěna a unikátní dutina na konci dokonale přilnou k uchu a vy o nich během spánku nebudete ani vědět. Pro své vymazlené provedení jsou skvělé i pro dlouhodobé použití.
Zamotají-li se vám špunty do peřiny nebo třeba spadnou na zem, dobře je najdete i na neznámém místě díky výrazné limetkové barvě.
Při výběru špuntů do uší proti chrápání se vždy zaměřte na udávanou hodnotu SNR. Čím vyšší je číslo, tím větší je míra utlumení. Špunty s nejvyšší mírou utlumení jsou 3M E-A-R Soft FX. Vždy ale záleží i na tom, jak špunt dobře sedí v uchu.
Naprostou špičkou mezi špunty proti chrápání jsou elektronické špunty QuietOn 3.1 s technologií aktivního potlačení okolního hluku. Tato technologie je schopna blokovat nízké zvukové frekvence a efektivně redukovat zvuky, které ruší váš spánek.
5. Vyzkoušejte zdravotnické pomůcky proti chrápání