Doba je hlasitá. Nevinné řezání dřeva nebo návštěva koncertu může uším pěkně zavařit. Chránit sluch správnými špunty se vyplatí: snížíte riziko ohluchnutí, tinnitu (chronického pískání v uších) i hlukového stresu. Vaše uši vám za pár let poděkují. Na trhu jsou stovky špuntů a chráničů sluchu. Jak vybrat špunty do uší proti hluku, které sednou právě vám? Přinášíme podrobného průvodce od specialistů z Earplugs.cz.
1. Špunty nebo chrániče?
Jsou nejčastější volbou pro ochranu sluchu. Hodí se do jakýchkoli lehce a středně hlučných prostředí a situací.
Špunty do uší mají širokou škálu velikostí, materiálů a tvarů, jsou skladné a cenově výhodné.
TIP Earplugs.cz: Nejlepší volbou pro špuntové začátečníky je náš Starter Pack, obsahující 17 párů špuntů různých tvarů, velikostí a intenzity utlumení od 24dB do 39dB. Vyberete ty, které vám nejlíp padnou, a nebudete utrácet za drahá velká balení.
Výborně chrání sluch v extrémně hlučných prostředích, třeba v továrnách, při řezání dřeva nebo střílení.
Mušlové chrániče na rozdíl od špuntů:
- Zakrývají celé ucho, nikoli pouze ušní dírku.
- Nezašpiní se a vydrží i několik let.
- Vhodné pro ty, co nezvládají aplikace do sluchového kanálku.
Mušlové chrániče jsou skvělou volbou pro děti. Bezpečně chrání sluch na koncertech či dalších akcích a rodič může kontrolovat, zda si dítě chránič sluchu nesundalo nebo mu nevypadnul, jako se to může stát se špunty.
Na speciální nabídku mušlových chráničů pro děti koukněte tady.
TIP: Pro dokonalou ochranu sluchu v extrémních podmínkách zkombinujte špunty s chrániči – maximalizujete tak ochranu sluchu.
2. Jaký typ hluku mě trápí?
Hluk nabývá různých forem v různém prostředí. Od chrápání přes ruch ulice až po hlučné pracovní stroje.
I když se vám zdá, že hluk není tak velký a není potřeba jej tlumit, opak bývá pravdou. Poškození sluchu či tinnitus často bývají nevratné.
Vyberte si ty správné špunty pro různá prostředí:
- Špunty na spaní – tlumí hlučné sousedy, ruch z ulice, nebo chrápání
- Špunty na hlasitou hudbu – špunty, které zachovají kvalitu zvuku, ale sníží hluk, vhodné do zkušeben, na koncert apod.
- Speciální Špunty na motorku – špunty, které chrání před hlasitým hlukem z motoru a před svištícím větrem
- Špunty na střílení – špunty chrání před nárazovým hlukem ze střelných zbraní
- Špunty do letadla - tlumí hluk letadla a pomáhají vyrovnávat tlak v uších při létání
- Špunty proti hluku pro děti – speciální malé špunty proti hluku pro dětské uši
- Univerzální špunty proti hluku – špunty vhodné pro ochranu sluchu v hlučnějším pracovním prostředí, pro klid na čtení, meditaci, nebo doma na práci
TIP: Pro náročnější uživatele jsou tu pak špunty na míru, vyrobené přesně podle odlitku vašeho ušního kanálku.
3. Jaký materiál špuntů do uší je nejlepší?
Od zvoleného materiál špuntů se pak odvíjí jejich účinek a zásadní vlastnosti, jako je pohodlí při nošení, míra utlumení a znovupoužitelnost.
Vybírat můžete mezi čtyřmi základními druhy materiálů:
PĚNOVÉ ŠPUNTY
Nejpopulárnější typ materiálu pro výrobu špuntů. Pěnové špunty vynikají cenou a dostupností.
Tlumení: 5/5
Tento materiál patří mezi nejlépe tlumící.
Pohodlí: 3/5
Pěnové špunty nepatří k nejpohodlnějším. Pro zasunutí špuntů je potřeba špunty srolovat do úzkého cylindru a strčit je do uší, kde se pěna rozpíná. Kvůli tomu vyvíjí pěna uvnitř ucha tlak. Po chvíli tak mohou špunty v uchu tlačit nebo vypadávat.
Výdrž: 2/5
Při šetrném použití lze špunty bezpečně použít přibližně 5krát. Při delším nošení riskujete infekci nebo zánět uší. Pěna do sebe přirozeně nasává nečistoty a v teplu ucha bohužel vzniká perfektní prostředí pro množení bakterií.
Podívejte se na pestrou nabídku pěnových špuntů.
TIP: Existují i menší velikosti pěnových špuntů speciálně vyvinuté pro menší, úzké ušní kanálky a pro děti. Patří mezi ně například špunty od společnosti Mack's – Slim Fit a Dreamgirl.
VOSK ČI TVAROVATELNÝ SILIKON
Tlumení: 3/5
Nevýhodou vosku a podobných tvárných materiálů trochu slabší utlumení než u pěnových. Zároveň voskové špunty tlumí trochu lépe než silikonové.
Pohodlí: 5/5
Vosk a tvarovatelný silikon patří mezi nejpohodlnější špunty na nošení. Zátky se nestrkají přímo do ušní kanálku, ale pouze se rozplácnou kolem ušní dírky. Díky své lepivosti velmi dobře drží, nevyčnívají z uší a netlačí jako pěnové.
Výdrž: 2/5
Při šetrném zacházení špunty vydrží opět kolem 5 použití. Špuntů je dobré se zbavit pokud jsou špinavé nebo už nejsou lepivé.
Vyberte si z voskových a tvarovatelných silikonových špuntů.
TIP: Pokud máte dlouhé vlasy, doporučujeme si je svázat do culíku, aby se při nasazování špuntů nezašpinily. Voskové špunty mohou být v létě kvůli teplu trochu více lepivé.
PLAST, NEOPREN, PEVNÝ SILIKON
Tyto materiály jsou vhodné pro opakované a časté použití.
Tlumení: 3/5
Utlumením jsou na tom podobně jako špunty voskové a opět hůře než špunty pěnové.
Pohodlí: 4/5
Materiál v uchu netlačí, nerozpíná se, proto jsou tyto špunty i dost pohodlné, ale ne tolik jako špunty voskové nebo silikonové.
Výdrž: 5/5
Jsou lehce omyvatelné a trvanlivé. Díky tomu vám stačí jeden pár špuntů na pěkně dlouhou dobu.
Plastové a další trvanlivé špunty najdete tady.
KOV (TITAN ČI HLINÍK)
Kov je nejhustší z uvedených materiálů. Jestliže izolujete kov spolu s měkkou pěnou uvnitř vašeho ucha, získáte nejúčinnější špunty do uší.
Nevýhodou materiálu je vyšší cena, kterou však kompenzuje znovupoužitelnost špuntů a síla jejich utlumení.
Tlumení: 5/5
Nejúčinnější špunty do uší. Na rozdíl od ostatních materiálů zvuk nepohlcují, ale blokují. Obzvlášť dobře blokují nízké neboli basové frekvence.
Pohodlí: 3/5
Špunty obsahují v balení pěnové polštářky různých velikostí – a vy si vyberete, které jsou ty nejpohodlnější. Kovové jádro má však svoji pevnou neměnnou velikost.
Výdrž: 5/5
Kovový základ špuntů můžete používat donekonečna. Materiál pěnových polštářků je pak speciálně zpracovaný a nenasává nečistoty. Snadno je otřete vlhkým hadříkem a necháte vyschnout. Vydrží několik měsíců v závislosti na intenzitě použití. Opotřebované pěnové polštářky lze snadno vyměnit za nové.
Prohlédněte si nabídku designových kovových špuntů.
4. Jak silný hluk potřebuju utlumit?
Další důležitý parametr je utlumení špuntů, tzv. hodnota SNR (Signal to Noise Ratio).
Ta se uvádí v decibelech (dB). Kvalitní chrániče sluchu jsou testovány v nezávislých laboratořích a jejich hodnota SNR je zaznamenána. Čím vyšší hodnota SNR, tím vyššího utlumení špunty dosahují.
Podle účelu využití špuntů byste měli vybírat výši utlumení. Pro práci se sbíječkou bude vhodnější vyšší utlumení. Pokud chcete špunty nosit doma během dne, protože vás ruší hudba od sousedů, ale zároveň chcete slyšet zvonek, bude vhodnější utlumení nižší.