Taky často slýcháte, jaká je ta práce od počítače pohoda? A taky vaše oči, hlava, krk a vlastně celé tělo tak úplně nesouhlasí? Co se totiž okolí jeví jako nenáročné ťukání do klávesnice, je ve skutečnosti činnost náročná po psychické i fyzické stránce. Přihazujeme proto do placu tipy, jak s „počítačovou únavou” bojovat.
1. Správný posed
Alfou a omegou je před monitorem sedět správně. To znamená s chodidly opřenými o zem, koleny v pravém úhlu, opěradlem židle v náklonu 100° až 110° a lokty uvolněnými tak, abyste nenamáhali ramena. Klávesnice by měla stát co nejblíže vašemu tělu a zápěstí a předloktí mějte v jedné rovině. Monitor postavte za klávesnici do vzdálenosti zhruba délky paže a výšku upravte tak, aby jeho horní hrana byla v úrovni očí. Zdá se to jednoduché, ale schválně – zkuste si párkrát denně zkontrolovat, jestli všechny body dodržujete.
2. Nepodceňujte přestávky
Že je pětiminutová pauza každých třicet nebo šedesát minut ztrátou času? Naopak! I studie dokázaly, že právě přestávky jsou zásadní v tom, abychom udrželi koncentraci a motivaci k práci. Je ale důležité je dobře využít. Nejspíš totiž sami zjistíte, že při brouzdání na sociálních sítích si vlastně neodpočinete. Místo toho zkuste v pauze trochu rozhýbat nebo protáhnout tělo, pusťte se do kreativní činnosti, zaposlouchejte se do hudby nebo zavolejte kamarádovi. To vám pomůže zůstat svěží.
3. Svačina plná energie
Pauzu si můžete zpříjemnit také dobrou svačinou. Takovou, která vám dodá energii, a ještě si na ní pochutnáte. Zapomeňte na vysoce zpracované potraviny, jako jsou chipsy nebo bonbony plné cukru. Místo toho sáhněte po čerstvém (ale klidně i sušeném) ovoci a zelenině (mrkev, jablko, borůvky, avokádo nebo hrozny budou skvělou volbou), bílém jogurtu, ořeších, proteinových tyčinkách nebo třeba tmavé čokoládě, pokud vás bude po obědě honit mlsná.
4. Myslete na oči
Není těžké uhodnout, že sezení před monitorem namáhá především oči. Únava, suchost, zarudnutí, pálení, rozostřené vidění – to všechno mohou být důsledky. Jak se před digitální únavou očí chránit?
- Pravidlo 20-20-20: Jestliže pravidelné přestávky nestíháte, zkuste alespoň jednoduché, ale účinné cvičení, které očím uleví. Spočívá v tom, že po každých 20 minutách práce se na 20 vteřin zadíváte do místa vzdáleného 20 stop (zhruba 6 metrů). Podle studií tak citlivost a únavu očí výrazně snížíte.
- Mrkejte: Soustředěný pohled do monitoru snižuje frekvenci mrkání, což způsobuje nepříjemné vysoušení. Snažte se proto přirozenému mrkání trochu pomoct.
- Upravte jas monitoru: Přílišný jas a velký kontrast mezi světlem obrazovky a osvětlením v místnosti není pro vaše oči příjemný. Upravte jas tak, aby byl co nejpodobnější okolí, a maximálně využívejte přirozené denní světlo (jen pozor na odlesky!).
- Brýle proti modrému světlu: Světla monitorů mají mimo jiné také negativní vliv na náš spánek, protože jejich modrá složka blokuje produkci melatoninu, spánkového hormonu. Pokud pracujete často do noci, zvažte pořízení brýlí proti modrému světlu, které vaše oči ochrání.
5. Buďte „out”
Jak nejlépe zamezit únavě z počítače? Tím, že čas u obrazovky eliminujete na nezbytnou dobu. Při práci si nastavte realistické cíle a dodržujte denní plán. A ve volném čase se zkuste vrátit k činnostem, které se bez moderních technologií obejdou. Dlouhá procházka, povídání s přáteli, meditace, čtení papírové knihy nebo novin, vaření – to je ta správná cesta proti digitální únavě.
6. Vyspěte se do růžova
Každý večer zavíráte notebook s vědomím, že za pár hodin do něj budete zírat znovu. To znamená, že je potřeba pořádně zregenerovat. Dopřejte si pravidelný a alespoň 7 nebo klidně 9 hodin trvající spánek, který vám do dalšího pracovního dne přinese více energie, usnadní soustředění a zvýší celkovou produktivitu. Pokud vás při něm ruší světlo lampy z ulice nebo chrápání partnera, sáhněte po špuntech do uší a masce na oči na spaní. Uvidíte, s těmito vychytávkami se do říše snů ponoříte raz dva.