Poškození sluchu je neviditelným problémem, který v posledních letech nabývá obrovských rozměrů. Věděli jste, že více než 466 milionu lidí na celém světě trpí trvalým poškozením sluchu. Více než každý sedmý člověk na světě má potom potíže se sluchem. Na vině je nedostatečná nebo nesprávná ochrana sluchu před zvuky o síle více než 80 decibelů.
Decibel (zkráceně dB) je měrná jednotka, která udává hlasitost zvuku – čím hlasitější je zvuk, tím více má decibelů. Lidské ucho je schopno slyšet zvuky od 0 do 140 dB. Nula dB však neznamená úplné ticho, ale zvuky pod hranicí lidského vnímání.
Čím více decibelů, tím větší je riziko trvalého poškození sluchu. Vystavíme-li svůj sluch hlasitosti 140 dB a více, pro naše uši to znamená téměř okamžité ohluchnutí.
Uši ničí akustický tlak
Pro lidské ucho můžou být škodlivé zvuky už od hlasitosti 80 dB. Sluchové buňky uvnitř ucha se přetíží a akustickým tlakem se začnou ničit.
Pro představu: zvuk zvonku u dveří je 80 dB, hluk na školním dvoře snadno překročí 80 dB a rušná hospoda až 90 dB.
Pozor na koncerty i hlučnou práci
Zda se vaše uši v hluku poškodí, či nikoli, ovlivňuje kromě hlasitosti také délka vystavení hluku.
Hranice „bezpečného“ pobytu v hluku o intenzitě 80 decibelů je 8 hodin denně. Každé další tři decibely však zkracují tento čas na polovinu. To znamená, že můžete poslouchat „bezpečně“ zvuk o hlasitosti 83 dB 4 hodiny denně, zvuk o hlasitosti 86 dB jen 2 hodiny denně.
S maximální výší hluku 103 dB na koncertech a diskotékách tak můžete utrpět poškození sluchu během 5 minut. Jelikož hlučnost koncertů nemůžeme ovlivnit, doporučujeme na koncertech vždy nosit speciální akustické špunty do uší.
5 rad pro zdravý sluch na celý život
1. Vyhněte se hlasitým zvukům. Někdy stačí přejít na druhý chodník
To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. Ne vždy je možné hlasité prostředí předvídat, a tak nastávají situace, kdy se vystavení hlasitým zvukům prostě nevyhnete.
Existuje ale mnoho situací, které můžete přímo ovlivnit. Projíždějící vlak má kolem 90 dB, ale vy můžete na nástupišti čekat třeba jen o pár metrů dále od něj. Už to pomůže. Při procházení kolem velké sbíječky na ulici (95 dB) stačí přejít na druhý chodník a zmírnit tak akustický tlak.
2. Dopřávejte si „tiché lázně“
Obří roli při poškození sluchu hraje to, jak dlouho se hlasitým zvukům vystavujeme. Pracujete-li v hlučnějším prostředí – v továrně či hlučné restauraci – dopřejte svým uším po příchodu domů „tiché lázně“.
Místo hlasité hudby nebo televize vařte, jezte, čtěte a odpočívejte v tichu. A také pobývejte co nejvíce v přírodě. Dlouhé intervaly ticha pomůžou uším se po akusticky náročných chvílích zregenerovat.
3. Používejte špunty do uší a chrániče sluchu
Špunty do uší (zátkové chrániče sluchu) spolehlivě tlumí okolní hluk až o polovinu – z 30 dB na 15 dB. Některé špunty z pěny tlumí až o 39 dB.
Značka špuntů Alpine vyrábí také špunty do uší z termoplastu, které jsou antialergenní a znovupoužitelné. Podle příležitosti si můžete vybrat například Party Plug, když pravidelně chodíte na večírky nebo festivaly, MotoSafe pro jízdu na motorce. Pro děti tu jsou multifunkční Alpine Pluggies Kids, vhodné kromě koncertů i do letadla nebo na plavání.
Chrániče sluchu naopak vypadají jako velká sluchátka. Chrání ucho zvenku tlumí zvuky o 15 až 30 decibelů. Sluchátkové chrániče sluchu jsou vhodné pro malé děti nebo citlivé jedince. Pro miminka vyberte z veselých barev Alpine Muffy Baby.
4. Jezte antioxidanty a zdravé tuky
Může to znít zvláštně, ale i strava má vliv na náš sluch. Snažte se do jídelníčku zařadit dostatek antioxidantů a nenasycených tuků, které zvukovodu poskytnou ochranu. Obzvlášť zdravé jsou zelené potraviny jako brokolice, kapusta či špenát, zdravé tuky doplníte třeba avokádem nebo hrstí ořechů.
5. Otestujte si sluch!
Pokud se vám zdá, že špatně slyšíte a v rozhovoru s lidmi vám sem tam uteče slovíčko, je vždy na místě udělat si sluchový test. Zejména, pokud se často pohybujete v hlučném prostředí, nebo pokud často slyšíte pípání, šum nebo jiný zvuk v uchu.
Tinnitus (chronické pískání či zvonění v uších) je dlouhodobým problémem, který zasahuje i psychické zdraví.
Orientačně se můžete zkusit otestovat pomocí online testu sluchu. Během několika minut vám napoví, zda byste měli uvažovat o návštěvě lékaře či ORL.